Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA1-72-115MHZ-L-T
Abracon ASA1-72.115MHZ-L-T
| Part Number: | Abracon ASA1-72.115MHZ-L-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA1-72-115MHZ-L-T |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.0 X 1.6 X 0.7MM Oscillator, 50PPM, -40+85C, 2.5V, ( Orders |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA1-72-115MHZ-L-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.0 X 1.6 X 0.7MM Oscillator, 50PPM, -40+85C, 2.5V, ( Orders
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 72.115 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 10 mA |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Height | 787.4 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASA1-72.115MHZ-L-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications of the PCX oscillator?
What is the packaging type and dimensions of the PCX oscillator?
Is the PCX oscillator compliant with RoHS?
What is the maximum supply current and minimum supply voltage of the PCX oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.