Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA-16-000MHZ-L-T3
Abracon ASA-16.000MHZ-L-T3
| Part Number: | Abracon ASA-16.000MHZ-L-T3 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA-16-000MHZ-L-T3 |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.0 x 1.6 x 0.7mm Oscillator, 50ppm, -40+85C, 3.3V |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA-16-000MHZ-L-T3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.0 x 1.6 x 0.7mm Oscillator, 50ppm, -40+85C, 3.3V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 2.75 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 787.4 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASA-16.000MHZ-L-T3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the size of the Abracon ASA-16.000MHZ-L-T3 oscillator?
What is the frequency stability of the Abracon ASA-16.000MHZ-L-T3 oscillator?
What is the operating temperature range for the Abracon ASA-16.000MHZ-L-T3 oscillator?
What is the supply voltage range for the Abracon ASA-16.000MHZ-L-T3 oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.