Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA-12-000MHZ-L-T3
Abracon ASA-12.000MHZ-L-T3
| Part Number: | Abracon ASA-12.000MHZ-L-T3 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA-12-000MHZ-L-T3 |
| Qty Available: | |
| Description: | 2.0 X 1.6 X 0.7MM Oscillator, 50PPM, -40+85C, 3.3V |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-ASA-12-000MHZ-L-T3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2.0 X 1.6 X 0.7MM Oscillator, 50PPM, -40+85C, 3.3V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 12 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 800 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Abracon Abracon ASA-12.000MHZ-L-T3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its dimensions?
What is the frequency stability of this oscillator?
What is the operating temperature range for this product?
What is the supply voltage for this oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.