Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Abracon-ARJM11D7-114-KB-EW2
Abracon ARJM11D7-114-KB-EW2
| Part Number: | Abracon ARJM11D7-114-KB-EW2 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Abracon-ARJM11D7-114-KB-EW2 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors CONN MAGJACK 1PORT 100BASE-T PCB |
PCX has Abracon Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Abracon-ARJM11D7-114-KB-EW2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors CONN MAGJACK 1PORT 100BASE-T PCB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Inductance | 350 µH |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Height | 13.8 mm |
| Length | 21.3 mm |
| Width | 15.9 mm |
Documentation for Abracon Abracon ARJM11D7-114-KB-EW2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's part number?
What type of connectors are included in this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
What are the physical dimensions of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.