Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Abracon-ARJM11D7-114-KB-CW2
Abracon ARJM11D7-114-KB-CW2
| Part Number: | Abracon ARJM11D7-114-KB-CW2 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Abracon-ARJM11D7-114-KB-CW2 |
| Qty Available: | |
| Description: | Modular Connectors / Ethernet Connectors CONN MAGJACK 1PORT 100BASE-T PCB |
PCX has Abracon Connectors > Modular / Ethernet Connectors > Abracon-ARJM11D7-114-KB-CW2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Modular Connectors / Ethernet Connectors CONN MAGJACK 1PORT 100BASE-T PCB
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Inductance | 350 µH |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Rows | 1 |
| Height | 13.8 mm |
| Length | 21.3 mm |
| Width | 15.9 mm |
Documentation for Abracon Abracon ARJM11D7-114-KB-CW2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the physical mount type of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.