Electronic Component
PCX has Abracon Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Frequency | 108 MHz |
| Frequency Stability | 25 ppm |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Duty Cycle | 55 % |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.63 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.97 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Termination | SMD/SMT |
FAQ’s
What is the frequency of the Abracon AP7S-108.00-I-R?
What is the frequency stability of the Abracon AP7S-108.00-I-R?
What is the load capacitance of the Abracon AP7S-108.00-I-R?
What is the maximum duty cycle of the Abracon AP7S-108.00-I-R?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.