Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-AOCJY-38-880MHZ-F
Abracon AOCJY-38.880MHZ-F
| Part Number: | Abracon AOCJY-38.880MHZ-F |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-AOCJY-38-880MHZ-F |
| Qty Available: | |
| Description: | Oscillator VC-OCXO 38.88MHz ±0.03ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 3.3V 5-Pin SMD Tray |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-AOCJY-38-880MHZ-F Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Oscillator VC-OCXO 38.88MHz ±0.03ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 3.3V 5-Pin SMD Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 38.88 MHz |
| Frequency Stability | 5 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.000003 % |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 3.3 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 12.7 mm |
| Length | 25.4 mm |
| Width | 21.9964 mm |
Documentation for Abracon Abracon AOCJY-38.880MHZ-F
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the supply voltage and operating temperature range of the oscillator?
What is the compliance status of the product?
Are there any alternative brand names for Abracon?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


