Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-AOCJY-20-000MHZ-F
Abracon AOCJY-20.000MHZ-F
| Part Number: | Abracon AOCJY-20.000MHZ-F |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-AOCJY-20-000MHZ-F |
| Qty Available: | |
| Description: | Oscillator VC-OCXO 20MHz ±0.03ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 3.3V 5-Pin SMD Tray |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Oscillators > Abracon-AOCJY-20-000MHZ-F Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Oscillator VC-OCXO 20MHz ±0.03ppm (Stability) 15pF LVCMOS 55% 3.3V 5-Pin SMD Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Frequency | 20 MHz |
| Frequency Stability | 5 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.000003 % |
| Load Capacitance | 15 pF |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Voltage (DC) | 3.3 V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 12.7 mm |
| Length | 25.4 mm |
| Width | 21.9964 mm |
Documentation for Abracon Abracon AOCJY-20.000MHZ-F
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the load capacitance of the oscillator?
What is the nominal supply voltage of the oscillator?
What is the frequency stability of the oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



