           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIUR-03-2R2M
Abracon AIUR-03-2R2M
Part Number: Abracon AIUR-03-2R2M
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIUR-03-2R2M
Qty Available:
Description: Inductor Power Drum Core 2.2uH 20% 7.96MHz 20Q-Factor Ferrite 3.2A 0.021Ohm DCR RDL Automotive Box
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AIUR-03-2R2M Available.
Inductor Power Drum Core 2.2uH 20% 7.96MHz 20Q-Factor Ferrite 3.2A 0.021Ohm DCR RDL Automotive Box
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Core Material Ferrite
Mount Through Hole
Composition Wirewound
Current Rating 3.2 A
DC Resistance (DCR) 21 mΩ
Inductance 2.2 µH
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -25 °C
Q Factor 20
Saturation Current 6.5 A
Schedule B 8504100000
Self Resonant Frequency 100 MHz
Shielding Unshielded
Test Frequency 7.96 MHz
Tolerance 10 %
Height 12 mm
Height - Seated (Max) 11.9888 mm
Length 9 mm