           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISM-1210H-6R8M-T
Abracon AISM-1210H-6R8M-T
Part Number: Abracon AISM-1210H-6R8M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISM-1210H-6R8M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 6.8UH 360MA 420 Mohm
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISM-1210H-6R8M-T Available.
Fixed Ind 6.8UH 360MA 420 Mohm
Composition Wirewound
Current Rating 360 mA
DC Resistance (DCR) 420 mΩ
Inductance 6.8 µH
Max DC Current 360 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 15
Self Resonant Frequency 38 MHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 7.96 MHz
Tolerance 20 %
Height 2.2 mm
Height - Seated (Max) 2.3876 mm
Length 3.2004 mm
Width 2.4892 mm