           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISM-1210H-680K-T
Abracon AISM-1210H-680K-T
Part Number: Abracon AISM-1210H-680K-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISM-1210H-680K-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 68UH 120MA 3.7 Ohm SMD
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISM-1210H-680K-T Available.
Fixed Ind 68UH 120MA 3.7 Ohm SMD
Composition Wirewound
Current Rating 120 mA
DC Resistance (DCR) 3.7 Ω
Inductance 68 µH
Max DC Current 120 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 15
Self Resonant Frequency 12 MHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 2.52 MHz
Tolerance 10 %
Height 2.2 mm
Height - Seated (Max) 2.3876 mm
Length 3.2004 mm
Width 2.5 mm