           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISM-1210H-4R7M-T
Abracon AISM-1210H-4R7M-T
Part Number: Abracon AISM-1210H-4R7M-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISM-1210H-4R7M-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 4.7UH 430MA 340 Mohm
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISM-1210H-4R7M-T Available.
Fixed Ind 4.7UH 430MA 340 Mohm
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1210
Case Code (Imperial) 1210
Case Code (Metric) 3225
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 430 mA
DC Resistance (DCR) 340 mΩ
Inductance 4.7 µH
Max DC Current 430 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 15
Self Resonant Frequency 46 MHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 7.96 MHz
Tolerance 20 %
Height 2.2 mm
Height - Seated (Max) 2.3876 mm
Length 3.2004 mm
Width 2.5 mm