           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISM-1210-8R2J-T
Abracon AISM-1210-8R2J-T
Part Number: Abracon AISM-1210-8R2J-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISM-1210-8R2J-T
Qty Available:
Description: Ind Chip Molded Wirewound 8.2uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor 170mA 1210 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISM-1210-8R2J-T Available.
Ind Chip Molded Wirewound 8.2uH 5% 7.96MHz 30Q-Factor 170mA 1210 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
DC Resistance (DCR) 2 Ω
Inductance 8.2 µH
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 30
Self Resonant Frequency 35 MHz
Shielding Shielded
Tolerance 5 %
Height 2.2 mm
Length 3.2 mm