           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1206-82NJ-T
Abracon AISC-1206-82NJ-T
Part Number: Abracon AISC-1206-82NJ-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1206-82NJ-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 82Nh 900Ma 210 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-1206-82NJ-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-1206-82NJ-T Available.
Fixed Ind 82Nh 900Ma 210 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-1206-82NJ-T
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Weight 10.007382 mg
Composition Wirewound
Current Rating 900 mA
DC Resistance (DCR) 210 mΩ
Inductance 82 nH
Max DC Current 900 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Q Factor 55
RMS Current (Irms) 900 mA
Self Resonant Frequency 1.2 GHz
Series Resistance 210 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.52 mm
Height - Seated (Max) 1.524 mm
Length 3.556 mm
Width 2.16 mm