           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1206-68NJ-T
Abracon AISC-1206-68NJ-T
Part Number: Abracon AISC-1206-68NJ-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1206-68NJ-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 68Nh 900Ma 260 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-1206-68NJ-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-1206-68NJ-T Available.
Fixed Ind 68Nh 900Ma 260 Mohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-1206-68NJ-T
Composition Wirewound
Current Rating 900 mA
DC Resistance (DCR) 260 mΩ
Inductance 68 nH
Max DC Current 900 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Q Factor 55
RMS Current (Irms) 900 mA
Self Resonant Frequency 1.2 GHz
Series Resistance 260 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.52 mm
Height - Seated (Max) 1.524 mm
Length 3.556 mm
Width 2.159 mm