           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1206-3N3J-T
Abracon AISC-1206-3N3J-T
Part Number: Abracon AISC-1206-3N3J-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1206-3N3J-T
Qty Available:
Description: Inductor RF Wirewound 0.0033uH 5% 100MHz 20Q-Factor Ceramic 1A 0.07Ohm DCR 1206 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-1206-3N3J-T Available.
Inductor RF Wirewound 0.0033uH 5% 100MHz 20Q-Factor Ceramic 1A 0.07Ohm DCR 1206 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Weight 10.007382 mg
Composition Wirewound
Current Rating 1 A
DC Resistance (DCR) 70 mΩ
Inductance 3.3 nH
Max DC Current 1 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Q Factor 20
RMS Current (Irms) 1 A
Schedule B 8504100000
Self Resonant Frequency 6.2 GHz
Series Resistance 70 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 100 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.52 mm
Height - Seated (Max) 1.524 mm
Length 3.556 mm
Width 2.16 mm