           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1206-1R2J-T
Abracon AISC-1206-1R2J-T
Part Number: Abracon AISC-1206-1R2J-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1206-1R2J-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 1.2Uh 300Ma 3.2 Ohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-1206-1R2J-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-1206-1R2J-T Available.
Fixed Ind 1.2Uh 300Ma 3.2 Ohm/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-1206-1R2J-T
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Weight 10.007382 mg
Composition Wirewound
Current Rating 300 mA
DC Resistance (DCR) 3.2 Ω
Inductance 1.2 µH
Max DC Current 300 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Q Factor 45
RMS Current (Irms) 300 mA
Self Resonant Frequency 380 MHz
Series Resistance 3.2 Ω
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 35 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.52 mm
Height - Seated (Max) 1.524 mm
Length 3.556 mm
Width 2.159 mm