           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1008HQ-R10J-T
Abracon AISC-1008HQ-R10J-T
Part Number: Abracon AISC-1008HQ-R10J-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1008HQ-R10J-T
Qty Available:
Description: Wirewound Inductor, 100 nH, 160 Milliohm, ± 5%, 820 MHz, 1 A, 1008 [2520 Metric]
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-1008HQ-R10J-T Available.
Wirewound Inductor, 100 nH, 160 Milliohm, ± 5%, 820 MHz, 1 A, 1008 [2520 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1008
Case Code (Imperial) 1008
Case Code (Metric) 2520
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 1 A
DC Resistance (DCR) 160 mΩ
Inductance 100 nH
Max DC Current 1 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 62
RMS Current (Irms) 1 A
Self Resonant Frequency 820 MHz
Series Resistance 160 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 50 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.7 mm
Height - Seated (Max) 1.905 mm
Length 2.5908 mm
Width 2.1 mm