           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1008HQ-68NJ-T
Abracon AISC-1008HQ-68NJ-T
Part Number: Abracon AISC-1008HQ-68NJ-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1008HQ-68NJ-T
Qty Available:
Description: Fixed Ind 68Nh 1A 130 Mohm Smd/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-1008HQ-68NJ-T
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-1008HQ-68NJ-T Available.
Fixed Ind 68Nh 1A 130 Mohm Smd/Tape & Reel (Tr) Rohs Compliant: Yes |Abracon AISC-1008HQ-68NJ-T
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1008
Case Code (Imperial) 1008
Case Code (Metric) 2520
Composition Wirewound
Current Rating 1 A
DC Resistance (DCR) 130 mΩ
Inductance 68 nH
Max DC Current 1 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 80
RMS Current (Irms) 1 A
Self Resonant Frequency 1.15 GHz
Series Resistance 130 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 50 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.7 mm
Height - Seated (Max) 1.905 mm
Length 2.5908 mm
Width 2.1 mm