           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1008HQ-18NJ-T
Abracon AISC-1008HQ-18NJ-T
Part Number: Abracon AISC-1008HQ-18NJ-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1008HQ-18NJ-T
Qty Available:
Description: Inductor RF Wirewound 0.018uH 5% 50MHz 62Q-Factor Ceramic 1.4A 0.08Ohm DCR 1008 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-1008HQ-18NJ-T Available.
Inductor RF Wirewound 0.018uH 5% 50MHz 62Q-Factor Ceramic 1.4A 0.08Ohm DCR 1008 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1008
Case Code (Imperial) 1008
Case Code (Metric) 2520
Composition Wirewound
Current Rating 1.4 A
DC Resistance (DCR) 80 mΩ
Inductance 18 nH
Max DC Current 1.4 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 62
RMS Current (Irms) 1.4 A
Schedule B 8504100000
Self Resonant Frequency 2.7 GHz
Series Resistance 80 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 50 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.7 mm
Height - Seated (Max) 1.905 mm
Length 2.5908 mm
Width 2.1 mm