           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1008HQ-10NJ-T
Abracon AISC-1008HQ-10NJ-T
Part Number: Abracon AISC-1008HQ-10NJ-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-1008HQ-10NJ-T
Qty Available:
Description: Ind Chip Wirewound 10nH 5% 50MHz 60Q-Factor Ceramic 1.3A 1008 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-1008HQ-10NJ-T Available.
Ind Chip Wirewound 10nH 5% 50MHz 60Q-Factor Ceramic 1.3A 1008 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1008
Case Code (Imperial) 1008
Case Code (Metric) 2520
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Composition Wirewound
Current Rating 1.3 A
DC Resistance (DCR) 80 mΩ
Inductance 10 nH
Max DC Current 1.3 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 60
RMS Current (Irms) 1.3 A
Self Resonant Frequency 3.6 GHz
Series Resistance 80 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 50 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.7 mm
Height - Seated (Max) 1.905 mm
Length 2.5908 mm
Width 2.1 mm