           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0603HP-8N7J-T
Abracon AISC-0603HP-8N7J-T
Part Number: Abracon AISC-0603HP-8N7J-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0603HP-8N7J-T
Qty Available:
Description: Ind High Current Wirewound 8.7nH 5% 250MHz 30Q-Factor Ceramic 1A 0603 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-0603HP-8N7J-T Available.
Ind High Current Wirewound 8.7nH 5% 250MHz 30Q-Factor Ceramic 1A 0603 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Composition Ceramic, Wirewound
Current Rating 1 A
DC Resistance (DCR) 100 mΩ
Inductance 8.7 nH
Max DC Current 1 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 30
Self Resonant Frequency 4.6 GHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 250 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.02 mm
Height - Seated (Max) 1.016 mm
Length 1.8034 mm
Width 1.1176 mm