           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0603HP-4N7B-T
Abracon AISC-0603HP-4N7B-T
Part Number: Abracon AISC-0603HP-4N7B-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0603HP-4N7B-T
Qty Available:
Description: Wirewound Inductor, 4.7 nH, 90 Milliohm, ± 0.2nH, 5.8 GHz, 1.1 A, 0603 [1608 Metric]
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-0603HP-4N7B-T Available.
Wirewound Inductor, 4.7 nH, 90 Milliohm, ± 0.2nH, 5.8 GHz, 1.1 A, 0603 [1608 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Core Material Ceramic
Mount Surface Mount
Weight 2.012816 mg
Composition Wirewound
Current Rating 1.1 A
DC Resistance (DCR) 90 mΩ
Inductance 4.7 nH
Max DC Current 1.1 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 22
RMS Current (Irms) 1.1 A
Self Resonant Frequency 5.8 GHz
Series Resistance 90 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 250 MHz
Height 1.02 mm
Height - Seated (Max) 1.016 mm
Length 1.8 mm
Width 1.12 mm