           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0603HP-2N2B-T
Abracon AISC-0603HP-2N2B-T
Part Number: Abracon AISC-0603HP-2N2B-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0603HP-2N2B-T
Qty Available:
Description: Ind High Current Wirewound 2.2nH 0.2nH 250MHz 13Q-Factor Ceramic 900mA 0603 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-0603HP-2N2B-T Available.
Ind High Current Wirewound 2.2nH 0.2nH 250MHz 13Q-Factor Ceramic 900mA 0603 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Composition Wirewound
Current Rating 900 mA
DC Resistance (DCR) 150 mΩ
Inductance 2.2 nH
Max DC Current 900 mA
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 13
RMS Current (Irms) 900 mA
Self Resonant Frequency 7 GHz
Series Resistance 150 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 250 MHz
Height 1.02 mm
Height - Seated (Max) 1.016 mm
Length 1.8 mm
Width 1.1176 mm