           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0603HP-10NJ-T
Abracon AISC-0603HP-10NJ-T
Part Number: Abracon AISC-0603HP-10NJ-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0603HP-10NJ-T
Qty Available:
Description: Inductor RF Wirewound 0.01uH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 1.35A 0.06Ohm DCR 0603 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-0603HP-10NJ-T Available.
Inductor RF Wirewound 0.01uH 5% 250MHz 35Q-Factor Ceramic 1.35A 0.06Ohm DCR 0603 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Composition Wirewound
Current Rating 1.35 A
DC Resistance (DCR) 60 mΩ
Inductance 10 nH
Max DC Current 1.35 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 35
RMS Current (Irms) 1.35 A
Schedule B 8504100000
Self Resonant Frequency 4.8 GHz
Series Resistance 60 mΩ
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 250 MHz
Tolerance 5 %
Height 1.02 mm
Height - Seated (Max) 1.016 mm
Length 1.8 mm
Width 1.12 mm