           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0402HP-6N8J-T
Abracon AISC-0402HP-6N8J-T
Part Number: Abracon AISC-0402HP-6N8J-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0402HP-6N8J-T
Qty Available:
Description: Ind High Current Wirewound 6.8nH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 1.4A 0402 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-0402HP-6N8J-T Available.
Ind High Current Wirewound 6.8nH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 1.4A 0402 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Composition Wirewound
Current Rating 1.4 A
DC Resistance (DCR) 65 mΩ
Inductance 6.8 nH
Max DC Current 1.4 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 25
Self Resonant Frequency 5.8 GHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 250 MHz
Tolerance 5 %