           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0402HP-3N3J-T
Abracon AISC-0402HP-3N3J-T
Part Number: Abracon AISC-0402HP-3N3J-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0402HP-3N3J-T
Qty Available:
Description: Wirewound Inductor, 3.3 nH, 45 Milliohm, ± 5%, 8.5 GHz, 1.7 A, 0402 [1005 Metric]
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-0402HP-3N3J-T Available.
Wirewound Inductor, 3.3 nH, 45 Milliohm, ± 5%, 8.5 GHz, 1.7 A, 0402 [1005 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Composition Wirewound
Current Rating 1.7 A
DC Resistance (DCR) 45 mΩ
Inductance 3.3 nH
Max DC Current 1.7 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 23
Self Resonant Frequency 8.5 GHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 250 MHz
Tolerance 5 %