           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0402HP-2N2B-T
Abracon AISC-0402HP-2N2B-T
Part Number: Abracon AISC-0402HP-2N2B-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AISC-0402HP-2N2B-T
Qty Available:
Description: Ind High Current Wirewound 2.2nH 0.2nH 250MHz 22Q-Factor Ceramic 2.1A 0402 T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AISC-0402HP-2N2B-T Available.
Ind High Current Wirewound 2.2nH 0.2nH 250MHz 22Q-Factor Ceramic 2.1A 0402 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0402
Case Code (Imperial) 0402
Case Code (Metric) 1005
Composition Wirewound
Current Rating 2.1 A
DC Resistance (DCR) 38 mΩ
Inductance 2.2 nH
Max DC Current 2.1 A
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -40 °C
Q Factor 22
Self Resonant Frequency 8.5 GHz
Shielding Unshielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 250 MHz