Electronic Component
PCX has Abracon Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0402 |
| Core Material | Ceramic |
| Composition | Ceramic |
| DC Resistance (DCR) | 45 mΩ |
| Inductance | 1 nH |
| Max DC Current | 1.36 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Q Factor | 13 |
| Self Resonant Frequency | 12.7 GHz |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 250 MHz |
| Tolerance | 5 % |
| Height | 660 µm |
| Length | 1.19 mm |
| Width | 510 µm |
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the case/package size of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.