           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIRD-02-561K
Abracon AIRD-02-561K
Part Number: Abracon AIRD-02-561K
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIRD-02-561K
Qty Available:
Description: Inductor Power Drum Core 560uH 10% 100KHz Ferrite 4.1A 0.388Ohm DCR RDL
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AIRD-02-561K Available.
Inductor Power Drum Core 560uH 10% 100KHz Ferrite 4.1A 0.388Ohm DCR RDL
Mount Through Hole
Current Rating 1.6 A
DC Resistance (DCR) 388 mΩ
Inductance 560 µH
Lead/Base Style Radial
Max DC Current 4.1 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -25 °C
Packaging Bulk
Saturation Current 4.1 A
Schedule B 8504100000
Shielding Unshielded
Termination Radial
Test Frequency 1 kHz
Tolerance 10 %
Height 21 mm
Lead Pitch 19 mm
Length 21 mm