           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIRD-01-120K
Abracon AIRD-01-120K
Part Number: Abracon AIRD-01-120K
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIRD-01-120K
Qty Available:
Description: Fixed Ind 12Uh 9A 11 Mohm Th/Bulk Rohs Compliant: Yes |Abracon AIRD-01-120K
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AIRD-01-120K Available.
Fixed Ind 12Uh 9A 11 Mohm Th/Bulk Rohs Compliant: Yes |Abracon AIRD-01-120K
Mount Through Hole
Current Rating 9 A
DC Resistance (DCR) 11 mΩ
Inductance 12 µH
Lead/Base Style Radial
Max DC Current 19 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -25 °C
Packaging Bulk
Saturation Current 19 A
Shielding Unshielded
Termination Radial
Test Frequency 1 kHz
Tolerance 10 %
Diameter 16.5 mm
Height 20.955 mm
Lead Pitch 14.5 mm
Length 16.5 mm