           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIRD-01-100K
Abracon AIRD-01-100K
Part Number: Abracon AIRD-01-100K
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIRD-01-100K
Qty Available:
Description: Fixed Ind 10Uh 9A 10 Mohm Th/Bulk Rohs Compliant: Yes |Abracon AIRD-01-100K
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AIRD-01-100K Available.
Fixed Ind 10Uh 9A 10 Mohm Th/Bulk Rohs Compliant: Yes |Abracon AIRD-01-100K
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Radial
Core Material Ferrite
Mount Through Hole
Current Rating 9 A
DC Resistance (DCR) 10 mΩ
Inductance 10 µH
Lead/Base Style Radial
Max DC Current 21.2 A
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -25 °C
Packaging Bulk
Saturation Current 21.2 A
Shielding Unshielded
Termination Radial
Test Frequency 1 kHz
Tolerance 10 %
Diameter 16.5 mm
Height 20.955 mm
Lead Pitch 14.5 mm
Length 16.5 mm