           Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIML-1206-R33K-T
Abracon AIML-1206-R33K-T
Part Number: Abracon AIML-1206-R33K-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Passive Components > Inductors > Fixed Inductors > Abracon-AIML-1206-R33K-T
Qty Available:
Description: Inductor RF Shielded Multi-Layer 0.33uH 10% 25MHz 35Q-Factor Ferrite 0.25A 0.4Ohm DCR 1206 T/R
05/12/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon AIML-1206-R33K-T Available.
Inductor RF Shielded Multi-Layer 0.33uH 10% 25MHz 35Q-Factor Ferrite 0.25A 0.4Ohm DCR 1206 T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 1206
Case Code (Imperial) 1206
Case Code (Metric) 3216
Core Material Ferrite
Mount Surface Mount
Current Rating 250 mA
DC Resistance (DCR) 400 mΩ
Inductance 330 nH
Max DC Current 250 mA
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Q Factor 20
Schedule B 8504100000
Self Resonant Frequency 145 MHz
Shielding Shielded
Termination SMD/SMT
Test Frequency 25 MHz
Tolerance 10 %
Height 800 µm
Height - Seated (Max) 1.397 mm
Length 3.2 mm
Width 1.6002 mm