Electronic Component
PCX has Abracon Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 0805 |
| DC Resistance (DCR) | 80 mΩ |
| Impedance | 100 Ω |
| Max DC Current | 2 A |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Resistance | 100 Ω |
| Termination | SMD/SMT |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Tolerance | 25 % |
| Height | 850 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the case/package size of the product?
What is the maximum DC current of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.