Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABSM2-3-579545MHZ-4T
Abracon ABSM2-3.579545MHZ-4T
| Part Number: | Abracon ABSM2-3.579545MHZ-4T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABSM2-3-579545MHZ-4T |
| Qty Available: | |
| Description: | Crystal 3.579545MHz 18pF 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABSM2-3-579545MHZ-4T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crystal 3.579545MHz 18pF 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200 Ω |
| Frequency | 3.579545 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.003 % |
| Load Capacitance | 16 pF |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Series Resistance | 200 Ω |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.003 % |
| Depth | 4.6 mm |
| Height | 3.7084 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Width | 4.5974 mm |
Documentation for Abracon Abracon ABSM2-3.579545MHZ-4T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency of the crystal?
What is the load capacitance of the crystal?
What is the temperature range for the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.