Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABSM2-10-000MHZ-4-T
Abracon ABSM2-10.000MHZ-4-T
| Part Number: | Abracon ABSM2-10.000MHZ-4-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABSM2-10-000MHZ-4-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Crystal 10MHz ±30ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 100Ohm 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABSM2-10-000MHZ-4-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crystal 10MHz ±30ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 18pF FUND 100Ohm 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 Ω |
| Frequency | 10 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.003 % |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.003 % |
| Height | 3.7 mm |
| Length | 12.4968 mm |
| Width | 4.5974 mm |
Documentation for Abracon Abracon ABSM2-10.000MHZ-4-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the crystal mentioned in the product detail page?
What is the frequency stability of the crystal?
What is the load capacitance of the crystal?
What is the termination type of the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.