Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABS25-32-768KHZ-6-T
Abracon ABS25-32.768KHZ-6-T
| Part Number: | Abracon ABS25-32.768KHZ-6-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABS25-32-768KHZ-6-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Crystal, Plastic Molded 32.768Khz, 6Pf, 20Ppm-40+85C, 8 X 3.8 X 2.5 Rohs Compliant: Yes |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABS25-32-768KHZ-6-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crystal, Plastic Molded 32.768Khz, 6Pf, 20Ppm-40+85C, 8 X 3.8 X 2.5 Rohs Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 kΩ |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Frequency Tolerance | 0.002 % |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| Load Capacitance | 6 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8541600025 |
| Series Resistance | 50 kΩ |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.002 % |
| Depth | 3.8 mm |
| Height | 2.4892 mm |
| Length | 8.7 mm |
| Width | 3.81 mm |
Documentation for Abracon Abracon ABS25-32.768KHZ-6-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the crystal mentioned in the product detail page?
Is the crystal RoHS compliant?
What is the load capacitance of the crystal?
What is the frequency tolerance of the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






