Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABS05W-32-768KHZ-D-2-T
Abracon ABS05W-32.768KHZ-D-2-T
| Part Number: | Abracon ABS05W-32.768KHZ-D-2-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABS05W-32-768KHZ-D-2-T |
| Qty Available: | |
| Description: | ABS05W IoT Optimized Crystal 32.768KHz 4pF 70K Ohm ±20ppm 2-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABS05W-32-768KHZ-D-2-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
ABS05W IoT Optimized Crystal 32.768KHz 4pF 70K Ohm ±20ppm 2-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70 kΩ |
| Frequency | 32.768 kHz |
| Load Capacitance | 4 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Schedule B | 8541600025 |
| Tolerance | 0.002 % |
| Height | 500 µm |
Documentation for Abracon Abracon ABS05W-32.768KHZ-D-2-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency of the crystal?
What is the load capacitance of the crystal?
What is the operating temperature range of the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
