Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABMM2-19-6608MHZ-E2-T
Abracon ABMM2-19.6608MHZ-E2-T
| Part Number: | Abracon ABMM2-19.6608MHZ-E2-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABMM2-19-6608MHZ-E2-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Crystal 19.6608MHz ±20ppm (Tol) ±20ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABMM2-19-6608MHZ-E2-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crystal 19.6608MHz ±20ppm (Tol) ±20ppm (Stability) 18pF FUND 50Ohm 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Composition | Ceramic |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 50 Ω |
| Frequency | 19.6608 MHz |
| Frequency Stability | 20 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.002 % |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8541600025 |
| Series Resistance | 50 Ω |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 0.002 % |
| Height | 1.1938 mm |
| Length | 6.096 mm |
| Width | 3.6068 mm |
Documentation for Abracon Abracon ABMM2-19.6608MHZ-E2-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the crystal?
What is the frequency of the crystal?
What is the load capacitance of the crystal?
What is the package type of the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
