Electronic Component
PCX has Abracon Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Oscillator, Crystal, 10MHz, Ceramic, SMD, +/-20ppm, -20 to +70ppm, 70 Ohms, Fund., 18pF | Abracon ABMM-10.000MHZ-B2
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Frequency | 10 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.002 % |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Series Resistance | 70 Ω |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 7 mm |
| Width | 5 mm |
Documentation for Abracon Abracon ABMM-10.000MHZ-B2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the frequency range of the oscillator?
What is the product name and model number?
What is the temperature range for operation?
What is the load capacitance of the oscillator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.