Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8G-12-000MHZ-8-B2X-T
Abracon ABM8G-12.000MHZ-8-B2X-T
| Part Number: | Abracon ABM8G-12.000MHZ-8-B2X-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8G-12-000MHZ-8-B2X-T |
| Qty Available: | |
| Description: | CRYSTAL 12.000MHZ 8PF SMD, 3.2x2.5mm, RoHS |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8G-12-000MHZ-8-B2X-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CRYSTAL 12.000MHZ 8PF SMD, 3.2x2.5mm, RoHS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 120 Ω |
| Frequency | 12 MHz |
| Frequency Stability | 20 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.002 % |
| Load Capacitance | 8 pF |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Tolerance | 0.002 % |
| Height | 1 mm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
Documentation for Abracon Abracon ABM8G-12.000MHZ-8-B2X-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the brand of the product?
What is the stock availability of the product?
What are the technical specifications of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.