Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8-18-432MHZ-B2
Abracon ABM8-18.432MHZ-B2
| Part Number: | Abracon ABM8-18.432MHZ-B2 |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8-18-432MHZ-B2 |
| Qty Available: | |
| Description: | Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 18.432MHz Nom, ROHS COMPLIANT, CERAMIC, ULTRA MINIATURE, SMD, 4 PIN |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8-18-432MHZ-B2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Parallel - Fundamental Quartz Crystal, 18.432MHz Nom, ROHS COMPLIANT, CERAMIC, ULTRA MINIATURE, SMD, 4 PIN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| Frequency | 18.432 MHz |
| Frequency Stability | 50 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.002 % |
| Load Capacitance | 18 pF |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Series Resistance | 70 Ω |
| Height | 700 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.5 mm |
Documentation for Abracon Abracon ABM8-18.432MHZ-B2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the crystal?
Is the crystal lead-free and RoHS compliant?
Where can I find datasheets and manufacturer documentation for the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.