Electronic Component
PCX has Abracon Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crystal 16MHz ±25ppm (Tol) ±25ppm (Stability) 8pF FUND 70Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 8 pF |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Tolerance | 0.0025 % |
| Load Capacitance | 8 pF |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Schedule B | 8541600080 |
Documentation for Abracon Abracon ABM8-16.000MHZ-8-E3W-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency of the crystal?
What is the capacitance of the crystal?
What is the operating temperature range of the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.