Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8-16-000MHZ-7-1-U-T
Abracon ABM8-16.000MHZ-7-1-U-T
| Part Number: | Abracon ABM8-16.000MHZ-7-1-U-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8-16-000MHZ-7-1-U-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Crystal 16MHz ±10ppm (Tol) ±10ppm (Stability) 7pF FUND 70Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Crystals > Abracon-ABM8-16-000MHZ-7-1-U-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crystal 16MHz ±10ppm (Tol) ±10ppm (Stability) 7pF FUND 70Ohm 4-Pin Ultra Mini-CSMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 70 Ω |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | 10 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.001 % |
| Load Capacitance | 7 pF |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Schedule B | 8541600025 |
| Series Resistance | 70 Ω |
| Tolerance | 0.001 % |
| Height | 800 µm |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 2.4892 mm |
Documentation for Abracon Abracon ABM8-16.000MHZ-7-1-U-T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the frequency of the crystal?
What is the load capacitance of the crystal?
What is the package type of the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.