Passive Components > Crystals and Oscillators > Abracon-ABM8-16-000MHZ-12-B4H-T
Abracon ABM8-16.000MHZ-12-B4H-T
| Part Number: | Abracon ABM8-16.000MHZ-12-B4H-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Abracon-ABM8-16-000MHZ-12-B4H-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Crystal 16MHz 12pF 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Abracon-ABM8-16-000MHZ-12-B4H-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crystal 16MHz 12pF 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 16 MHz |
| Frequency Stability | 35 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.005 % |
| Load Capacitance | 12 pF |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Series Resistance | 70 Ω |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the temperature range for this crystal?
Is this crystal compliant with RoHS regulations?
Are there any documents available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.