Passive Components > Crystals and Oscillators > Abracon-ABM3B-12-000MHZ-12-E4H-T
Abracon ABM3B-12.000MHZ-12-E4H-T
| Part Number: | Abracon ABM3B-12.000MHZ-12-E4H-T |
| Manufacturer: | Abracon |
| Part Type: | Passive Components > Crystals and Oscillators > Abracon-ABM3B-12-000MHZ-12-E4H-T |
| Qty Available: | |
| Description: | Crystal 12MHz 12pF 4-Pin SMD T/R |
PCX has Abracon Passive Components > Crystals and Oscillators > Abracon-ABM3B-12-000MHZ-12-E4H-T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Crystal 12MHz 12pF 4-Pin SMD T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 12 MHz |
| Frequency Stability | 35 ppm |
| Frequency Tolerance | 0.003 % |
| Load Capacitance | 12 pF |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Series Resistance | 70 Ω |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the crystal mentioned in the product detail page?
What is the frequency of the crystal?
What is the load capacitance of the crystal?
What is the temperature range for operating the crystal?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.