Abracon ABL-11.0592MHZ-20-R60-D-T
Part Number: Abracon ABL-11.0592MHZ-20-R60-D-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: ABL Series 11.0592 MHz ±50 ppm 20 pF -40 to +85 °C Microprocessor Crystal
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ABL-11.0592MHZ-20-R60-D-T Available.
PCX has Abracon Electronic Component Electronic Components for Sale.
ABL Series 11.0592 MHz ±50 ppm 20 pF -40 to +85 °C Microprocessor Crystal
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 20 pF
Frequency 11.0592 MHz
Frequency Tolerance 0.005 %
Load Capacitance 20 pF
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C