Abracon ABC2-3.68640MHZ-20-D-Z-T
Part Number: Abracon ABC2-3.68640MHZ-20-D-Z-T
Manufacturer: Abracon
Part Type: Electronic Component
Qty Available:
Description: ABC2 Series 3.6864 MHz ±50 ppm 18 pF -40 to +85 °C Surface Mount Ceramic Crystal
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Abracon ABC2-3.68640MHZ-20-D-Z-T Available.
PCX has Abracon Electronic Component Electronic Components for Sale.
ABC2 Series 3.6864 MHz ±50 ppm 18 pF -40 to +85 °C Surface Mount Ceramic Crystal
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Capacitance 18 pF
Frequency 3.6864 MHz
Frequency Tolerance 0.005 %
Load Capacitance 18 pF
Max Operating Temperature 85 °C
Min Operating Temperature -40 °C