           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > AVX-06035A220JAT2A
AVX 06035A220JAT2A
Part Number: AVX 06035A220JAT2A
Manufacturer: AVX
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > AVX-06035A220JAT2A
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 22 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 0603 [1608 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number AVX 06035A220JAT2A Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 22 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), 0603 [1608 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0603
Case Code (Imperial) 0603
Case Code (Metric) 1608
Contact Plating Tin
Dielectric Material Ceramic
Material Ceramic
Mount PCB, Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 22 pF
Dielectric C0G
Insulation Resistance 100 GΩ
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Cut Tape
Schedule B 8532240020
Temperature Coefficient 30 ppm/°C
Termination SMD/SMT
Tolerance 5 %
Voltage 50 V
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (AC) 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 810 µm
Height 630 µm
Length 1.6 mm