Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > ATMEGA323L-4AC
ATMEGA323L-4AC
| Part Number: | ATMEGA323L-4AC |
| Manufacturer: | Atmel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > ATMEGA323L-4AC |
| Qty Available: | |
| Description: | IC AVR Mcu 32K Lv 4MZ Com 44TQFP |
PCX has Atmel Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Microcontrollers > ATMEGA323L-4AC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC AVR Mcu 32K Lv 4MZ Com 44TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Access Time | 4 µs |
| Core Architecture | AVR |
| Data Bus Width | 8 b |
| Frequency | 4 MHz |
| Interface | 2-Wire, SPI, USART |
| Max Frequency | 4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.8 V |
| Memory Size | 32 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of I/Os | 32 |
| Number of Programmable I/O | 32 |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 2 kB |
Documentation for Atmel ATMEGA323L-4AC
| Datasheet | View & Download ATMEGA323L-4AC Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.